Ako fungujú kolágenové prípravky na pokožku? Môj názor na kolagén

Kolagén je jednou z hlavných zložiek spojivového tkaniva, je zodpovedný za hustotu, pružnosť a odolnosť pokožky. Nanešťastie, nič nevydrží večne, ani kolagén. Ako čas plynie, naše telo produkuje stále menej kolagénu, až sa jeho syntéza zastaví úplne. Aké má kolagén vlastnosti? Majú nedostatočné zásoby kolagénu nejaké nežiaduce účinky na našu pokožku? A ak áno, je možné tomuto predchádzať pomocou kolagénových prípravkov? Aké sú výhody používania takýchto prípravkov? Tu nájdete, čo si o tomto probléme myslím ja. 

Funkcie kolagénu

Každý z nás toto slovo počúva neustále, pretože sa objavuje v pomaly každej reklame na produkty pre zrelú pokožku. Kolagén je látka, ktorá sa v ľudskom tele vyskytuje prirodzene (vo všeobecnosti u cicavcov). Tento proteín tvorí až 30% všetkých ľudských proteínov. Jeho hlavnou úlohou je spájať a ‚zlepiť‘ bunky. Niet sa teda prečo čudovať, že kolagén sa nachádza vo veľkom množstve orgánov: pokožke, kostiach, zuboch, šľachách, chrupavkách, krvných cievach a rohovke.

Kolagén je veľmi elastický ale zároveň je tiež neuveriteľne silný. Chráni vnútorné orgány ako sú obličky, žalúdok a pečeň, vytvára akýsi ochranný obal, ktorý každý orgán udržuje na správnom mieste. Z hľadiska imunitného systému má kolagén tiež ochrannú funkciu – zabraňuje invázií baktérií, toxínov a rakovinových buniek. Navyše, kolagén udržuje proces samoobnovy pokožky (udržiava ich v nepretržitom chode bez prestávok) a udržuje vysoký level hydratácie, čo zaručí, že pokožka bude pružná a hebká. Čo vás môže prekvapiť, je to, že kolagén tvorí až 60% všetkých proteínov pokožky a práve preto má obrovský vplyv na stav a vzhľad pokožky. 

Nedostatok kolagénu

Kým sme mladí a zdraví, naše telo nepretržite produkuje kolagén, ktorý je naviac pravideľne nahradzovaný novými kolagénovými vláknami – práve tento proces podporuje hojenie tkanív. S postupujúcim vekom ale strácame schopnosť meniť kolagénové vlákna, čo znamená, že kolagénové bunky, ktoré prirodzene zomierajú začnú prevyšovať počet tých, ktoré sú produkované. Výzkumy potvrdili, že tento proces začína už zhruba v 26 rokoch. Naviac, proces sa urýchľuje pri vystavení sa negatívnym faktorom prostredia ako je stres, choroby, námaha, alebo dokonca počasie. 

Znížený level kolagénu v organizme, skombinovaný s nepríjemnými účinkami, ktoré majú voľné radikály, slnečné žiarenie a toxíny, prispieva k rýchlejšiemu starnutiu pokožky. Začneme si všímať jemné vrásky objavujúce sa na tvári, strie, celulitídu na našom tele; tiež pokožku dehydratuje čo spôsobí zníženie odolnosti. Aby sme to spravili ešte horším, nedostatok kolagénu oslabuje vlasy, ktoré začnú byť lámavé a vypadávajú (niekedy spôsobí až úplnú plešatosť).

Ako kolagénové produkty na pokožku fungujú?

Zrelá pleť (alebo starnúca pleť) sa stáva ochabnutou a objavujú sa vrásky. Pravidelné používanie čistého kolagénu alebo krémov s kolagénom obnovuje poškodené kožné bunky a obnovuje hydratáciu, pružnosť a hladkosť. Takéto produkty tiež dokážu vyrovnať tón pleti, pokožka je pozdvihnutá a vrásky sú redukované. Pre svoje regeneračné vlastnosti je kolagén vhodný aj na ošetrovanie aknóznej pokožky: vyrovnáva tvorbu kožného mazu, tvár premasťuje, vyrovnáva odtieň pleti a redukuje stopy po akné. 

Keďže sú kolagénové vlákna prírodnou látkou, prípravky starostlivosti o tvár s kolagénom by mali uspokojiť požiadavky citlivej, kuperóznej aj atopickej pokožky. Sú tiež odporúčané na starostlivosť o tvár a pokožku tela, na ktorej je viditeľná celulitída a strie. Zaujímavosťou je, že ľudia, ktorí podstúpili nejakú operáciu – vrátane plastických operácií – by si mali poškodenú kožu a jazvy taktiež natierať liečivými prípravkami obsahujúcimi kolagén. 

Kolagén je súčasťou mnohých prípravkov, ako sú krémy, telové maslá, pleťové toniká, peny do kúpeľa a tiež sa nachádza v regeneračných prípravkoch na nechty a vlasy. Dobre zásobované drogérie často ponúkajú roztok čistého kolagénu, ktorý má síce silný účinok, no má menej rôznych použití. Takéto roztoky môžu byť aplikované priamo na pokožku alebo, napríklad, tiež ako zmes spolu s elastínom. Na čo vás musím upozorniť je fakt, že účinky kolagénu sú určené jeho koncentráciou. Mali by ste na to myslieť, ak sa snažíte pomocou kolagénu vyriešiť nejaký konkrétny problém. 

Vlasové prípravky s kolagénom sú zodpovedné za regeneráciu vlasov, navracanie strateného lesku a zabránenie lámavosti. Naviac, kolagén pozitívne ovplyvňuje nechty – robí nechtové lôžko pevnejším, čo znamená, že necht je odolnejší voči mechanickému poškodeniu. Okrem toho kolagén tiež podporuje lesk nechtov. 

Pamätajte ale, že aj keď ošetrovanie pokožky kolagénom zvonka pozitívne ovplyvňuje stav pleti, aj tak sa ale tento proteín nedostane k vnútorným orgánom, takže kolagén zvnútra fungovať nebude. Aj tak vám ale z celého srdca odporúčam to s kolagénovými prípravkami nevzdať, pretože, koniec koncov, krásna pokožka je asi ten hlavný dôvod používania kolagénovej kozmetiky, však? Na zlepšenie vzhľadu pokožky, vlasov a nechtov. Svoju pleť kolagénom ošetrujem pravidelne, aby som si ubrala pár rokov. Dosiahnutý efekt je veľmi uspokojivý, najmä ak budete systematický. Ak budete kolagén aplikovať pravidelne, môžete očakávať, že vaša pokožka bude odolnejšia, získa zdravú farbu, zatiaľ čo vrásky, celulitída a strie budú menej viditeľné. Kolagénové prípravky na pleť odporúčam. 

A čo vy? Používate nejaké kolagénové produkty na pleť? Aké sú vaše dojmy? Odporučili by ste mi nejaký z nich?

Súvisiace články, ktoré by vás mohli zaujať

Here you can find the related articles with the post you have recently read.