Bylinková voda. Je to dobrá alternatíva k pleťovému toniku? 

Poznáte používanie bylinkovej vody v starostlivosti o pokožku? Viete vôbec, čo bylinková voda vlastne je? Niektorí z vás už možno majú svoj obľúbený hydrolát, napr. kvetinovú vodu? prosím, zanechajte mi komentár, no predtým, ako tak spravíte, čítajte ďalej, aby ste sa zoznámili s ďalšími výhodami používania bylinkových vôd. Tiež vám prezradím, ako ich zaviesť do vášho každodenného režimu osobnej starostlivosti 🙂 Užite si čítanie!

Bylinkové vody, bežne známe ako bylinkové hydroláty alebo kvetinové vody v súčasnosti získavajú stále viac popularity. Aj keď sa dajú nájsť v mnohých kozmetických prípravkoch, môžu sa tiež používať zvlášť, ako samostatné a individuálne kozmetické prípravky. Čo sú vlastne zač?

Herbálne hydroláty sú v skutočnosti vedľajším produktom získaným pri extrakcií esenciálnych olejov. 

Čo by ste o bylinkových vodách mali vedieť?

Mohlo by sa vám zdať, že keďže ide o vedľajší produkt, nemá žiadnu cenu. Opak je však pravdou!

Bylinkový hydrolát obsahuje mnoho cenných živín, vrátane stopových množstiev esenciálnych olejov. Vzhľadom na to, že množstvá sú naozaj maličké, bylinkový hydrolát – narozdiel od esenciálneho oleja – môže byť aplikovaný priamo na pokožku bez nutnosti ho najskôr nariediť s vodou a bez rizika možného podráždenia. Čo je tiež dôležité, bylinkový hydrolát má podobne kyslé pH v porovnaní s ľudskou kožou. Naviac má aj príjemnú, jemnú arómu. Ako môžete vidieť, produkt je tiež úplne prírodný a bez akýchkoľvek syntetických prísad. 

Bylinkové vody v osobnej starostlivosti

Od čias, kedy vedci objavili výhody bylinkových vôd, prístup k osobnej starostlivosti sa vo všeličom zmenil. Nachádzame stále viac a viac spôsobov, ako bylinkové vody aplikovať, aby sme zlepšili náš fyzický vzhľad. Tu sú tie najpopulárnejšie:

  • bylinkový hydrolát namiesto pleťového tonika
    Keďže má bylinkový hydrolát neutrálne pH a navyše aj vyživujúci efekt, nevidím dôvod, prečo by sme ho nemohli používať ako alternatívu pleťového tonika. Bylinková voda vie, ako upokojiť podráždenie, vyživiť pokožku a predchádzať stratám vody. 
  • bylinkový hydrolát ako kondicionér na pokožku hlavy
    Prírodný bylinkový hydrolát sa javí ako neskutočne bohatý zdroj živín, antibakteriálnych látok a zložiek, ktoré sú zodpovedné za reguláciu činnosti mazových žliaz – všetko toto robí z bylinného hydrolátu dobrú alternatívu k bežnému kondicionéru. Po vmasírovaní do pokožky, herbálny hydrolát ľahko zabraňuje masteniu vlasov a prináša pokožke úľavu. Ba čo viac, dokáže dokonca predchádzať vypadávaniu vlasov a lupinám. 
  • bylinkový hydrolát ako hmla na tvár/vlasy
    Konzistencia produktu je ideálna, ľahká a ihneď dodáva pocit sviežosti, preto je vhodné bylinný hydrolát používať ako hmlu na tvár/vlasy. Všetko, čo potrebujete, je fľaštička s rozprašovačom. 
  • bylinkový hydrolát ako základ pre domáce kozmetické produkty 
    Stále sa najčastejšie herbálny hydrolát používa ako základ pre doma vyrobené kozmetické prípravky. Napríklad, bylinný hydrolát dokáže nahradiť obyčajnú vodu, ktorú používame na rozpúšťanie ílov, olejov, rias, medu a byliniek. Vďaka použitiu herbálneho hydrolátu namiesto vody z kohútika bude vaša DIY kozmetika bohatšia na živiny, takže účinky na pokožku budú silnejšie. 

Výhody používania bylinných hydrolátov. Ktorý si vybrať?

Asi vás neprekvapím, ak vám poviem, že účinok daného herbálneho hydrolátu je úzko spätý s rastlinou, z ktorej sa získava. Preto by ste sa pri výbere bylinkového hydrolátu mali riadiť potrebami vašej pokožky a vlasov. 

Tu sú niektoré najpopulárnejšie bylinkové hydroláty v starostlivosti o vlasy a pokožku:

  1. Hamamelová voda – vhodná pre mastnú, citlivú, alergickú, kuperóznu pokožku. Tiež môže byť použitá na ošetrenie po spálení slnkom. Naviac čistí pokožku, zmenšuje póry, má protizápalový účinok a ochraňuje pred dráždivými látkami. A nakoniec, hamamelová voda dokáže bojovať s podráždenou pokožkou hlavy a lupinami. 
  2. Ružová voda – tento bylinný hydrolát milujem najmä kvôli prekrásnej vôni. Má antiseptické a protizápalové účinky. Ružová voda tiež posilňuje cievy a ukľudňuje podráždenie. Je známa po celom svete ako omladzujúca voda, ktorá obnovuje pružnosť a jemnosť pokožky. Robí oboje: bojuje proti procesu starnutia a redukuje vrásky v jedinom kroku.
  3. Mätová voda – určite najlepšia možnosť pre tých z vás, ktorí máte radi mätovú vôňu. Odporúča sa používať najmä na aknóznu pokožku a na boj s vypadávaním vlasov, pretože je jednou z najsilnejších prírodných čistiacich a antiseptických látok. Navyše, mätová voda zlepšuje cirkuláciu krvi a posilňuje vlasové folikuly. 
  4. Levanduľová voda – jej vôňa pomáha našej mysli predstaviť si nádherné provensálske výhľady. Tento bylinný hydrolát môže byť použitý na upokojenie podráždenia a zmiernenie zápalov. Naviac, dokáže pomôcť aj pri spálení slnkom a bojuje proti baktériam. A nakoniec, pokožku hydratuje a bojuje proti voľným radikálom, ktoré sú zodpovedné za zhoršenie stavu pokožky. 

Súvisiace články, ktoré by vás mohli zaujať

Here you can find the related articles with the post you have recently read.