Máte doma tvárový peeling? Som si istá, že 80% z vás mi dá kladnú odpoveď. Používate ho pravidelne? A teraz očakávam aspoň polovicu z vás zakývať hlavou. Viete vôbec, aký je účel peelingu? Neviete? To nie je moc dobré, pretože peeling je jedným z najdôležitejších ošetrení tváre, ktorý vám zaistí výborne vyzerajúcu pokožku! Preto vám dnes predstavím všetky výhody pravidelného peelingu tváre. Pokračujte v čítaní a zanechajte mi komentár!
Peelingy na tvár a telo: Čo sú zač?
Majú mnoho názvov, no ‚peeling‘ je tým najpopulárnejším, opisujúci proces odstraňovania odumretých kožných buniek. Toto ošetrenie tiež môžete nájsť ako exfoliáciu alebo ošetrenie pokožky peelingom. Tieto mená môžu evokovať spájanie s intenzívnymi a invazívnymi kozmetickými procedúrami, ktoré vyžadujú skúseného dermatológa. Ako sa ale ukazuje, pomáhanie pokožke, aby sa zbavila odumretých buniek je banálne a veľmi jednoduché. Nikto by nemal mať s robením povrchového peelingu doma problém.
Ako peelingový prostriedok funguje?
Exfoliačná látka – ako názov napovedá – odstraňuje odumreté kožné bunky spolu s ďalšími nečistotami, ktoré sa na povrchu pokožky nahromadili. Táto procedúra tiež zároveň odhaľuje novú, hladkú a krásnu pleť. Pôsobením na pokožku zvonku (a je jedno, či používate mechanické alebo enzymatické peelingy) pomáha pleti vykonávať samoobnovovacie procesy a zlepšiť regeneráciu, ktorá prebieha počas 28-dňového cyklu. Takéto ošetrenie tiež zlepšuje prekrvenie pokožky. Vďaka exfoliácií dokážeme pleť zbavovať nečistôt, odumretých buniek, uvoľňujeme upchaté póry a predchádzame vzniku komedónov. neexistuje lepšie ošetrenie na regeneráciu pokožky, ako je dobrý peeling na tvár!
V akom veku by sme mali začať s peelingom na pokožku?
Neexistuje čistá hranica, ktorú keď prekročíte, okamžite by ste mali začať s aplikáciou peelingov. Čím skôr ale začnete, v tým lepšej kondícií bude vaša pokožka. A čím lepšie pokožka pracuje, tým pomalšie aj starne. Preto môžete po exfoliačných prípravkoch siahnuť v akomkoľvek veku. Čo je ale dôležité, je sa uistiť, že produkt, ktorý používate, je vyrobený z kvalitných ingrediencií a sedí potrebám vašej pokožky.
Kedy by ste nemali používať peeling na pokožku?
Aj keď vek nie je kontraindikáciou na používanie peelingu, sú niektoré ochorenia pokožky, pri ktorých by pleť nemala prísť do kontaktu s exfoliačnými prípravkami:
- akné rosacea
- opar
- zápalové ochorenia pokožky
- vírusové, mykotické a bakteriálne infekcie
- kožné výrastky a znamienka
- alergia na niektorú zo zložiek peelingu
- pokožka s kuperózou (v tomto prípade by som použila len enzymatický peeling)
Aké sú výhody používania exfoliačných prípravkov?
- Odstraňujú odumreté a nepotrebné kožné bunky.
- Zlepšujú a podporujú samoobnovovacie procesy pokožky rýchlejšie.
- Pripravujú pokožku na absorbovanie ďalších výživných látok.
- Vyrovnávajú tón pokožky.
- Zlepšujú krvné zásobenie pokožky.
- Zjemňujú a vyhladzujú pokožku.
- Pomáhajú v boji proti celulitíde.
- Predchádzajú zarastaniu chĺpkov.
- Redukujú drsnosť pokožky.
- Pokožku rozžiarujú a robia ju oživenou.
- Pripravujú pokožku na opaľovanie.
- Obsahujú výživné látky, ktorými by mala byť pokožka zásobovaná.
Ako často by ste mali peeling používať?
Nerobte to príliš často – vaša pokožka nepotrebuje až takú nadmernú ochranu. Čo sa však týka peelingu chodidiel, tento môžete kľudne robiť častejšie, pretože pokožka nôh je schopná rýchlej regenerácie. Niekedy sa stáva, že ani dve peelingové kúry nie sú dostatočné na efektívne vyhladenie pokožky. Odporučila by som vám používať peelingové ponožky, ktoré vykonávajú pomerne špecifický druh exfoliácie, ktorá za svoje účinky vďačí kyselinám. Podľa môjho názoru sú exfoliačné ponožky najlepšou možnou formou peelingu nôh, ktorá je v súčasnosti dostupná na trhu.
Pokiaľ ide o telový peeling, robte ho raz týždenne, pokiaľ vás netrápi celulitída – ak áno, vtedy môžete časti s pomarančovou kožou vystavovať peelingu častejšie.
Tvárový peeling? Robte ho dvakrát mesačne. V prípade aknóznej pokožky ho môžete používať na týždennej báze. Pomôžete pokožke uvoľniť póry a odstrániť nahromadenie kožného mazu.
Na peeling môžete použiť bežnú kozmetiku dostupnú v drogériách, alebo si pripraviť vlastný peeling. Mnoho dievčat považuje domáci kávový peeling za ten najlepší (bojuje proti celulitíde). Ďalšie ingrediencie, ktoré môžete použiť na výrobu DIY telového a tvárového peelingu sú:
- prírodné kozmetické oleje
- ovsené vločky
- cukor
- med
- soľ (s rôznou veľkosťou zrniek – záleží na tom, na ktorú časť tela chcete peeling použiť)
Radi používate exfoliačné prípravky na pokožku? Máte nejaké obľúbené produkty? Určite mi neváhajte zanechať váš názor v komentároch!