Príspevok o láske. Feromóny v parfumoch: Fungujú? Ako zvýšiť svoju atraktívnosť?

Deň svätého Valentína je dňom všetkých zamilovaných. Je to čas kúzlenia, zvádzania nielen pohľadom, ale aj dotykom a vôňou. Ale ako však úspešne zvádzať vôňou? Fungujú feromóny v parfumoch? Ako? Majú feromóny nejakú vôňu? A existujú vône, ktoré sú pre opačné pohlavie lákavé?

Feromóny: Čo vlastne sú? 

Feromóny? Čo sú zač? Čo vlastne toto zvláštne znejúce slovo znamená? Niektorí si toto slovo spájate s atraktívnosťou opačného pohlavia. Je to síce pravda, no len čiastočne. 

Feromóny sú prchavé látky bez zápachu, produkované žijúcimi organizmami, hovorí sa, že aj rastlinami. Ich hlavnou úlohou je prenášanie informácií medzi jedincami toho istého druhu. Hlavný rozdiel medzi hormónmi a feromónmi je ten, že hormóny nesú informáciu pre ten istý organizmus, ktorý ich neskôr spracuje, zatiaľ čo feromóny sú informácie posielané ďalej, čo znamená, že sú určené pre iné organizmy. Ako som sa dozvedela, podľa funkcie sa feromóny delia až na 30 skupín. Najznámejšími sú: sexuálne feromóny, agregačné feromóny, poplašné feromóny a stopovacie feromóny. 

Typ feromónov, s ktorým si ich väčšinou spájame sú ‚návnady‘, tiež známe ako atraktanty. Ich funkcia je úžasná, ovplyvňujú vomeronasálny orgán, ktorý je zodpovedný za príjem chemických signálov. U ľudí je tento orgán umiestnený na oboch stranách nosných dierok. 

Vedeli ste, že feromóny sú schopné v našom tele spúšťať rôzne reakcie? Aké reakcie? Môžu napríklad zmeniť tempo, ktorým dýchame, dokážu ovplyvniť našu telesnú teplotu, pulz a dokonca aj krvný tlak? Ako môžete sami vidieť, feromóny nie sú také neškodné, ako sme sa domnievali. 

Feromóny v kozmetických prípravkoch

Už mnoho rokov sa ľudia snažili vyvinúť koncepciu implementácie feromónov do kozmetických prípravkov. Možno nie do všetkých produktov, ale hlavne do parfumov – tie totiž dokážu priamo ovplyvniť čuch. Predpokládá sa, že sexuálne feromóny zvierat tiež dokážu ovplyvniť aj ľudí. To je dôvod, prečo sa do niektorých parfumov pridáva pižmo. Ďalším predpokladom je, že parfumy obsahujúce feromóny by mali ovplyvniť osobu, ktorá voňavku používa a nie takzvaného príjemcu. Inými slovami, sme to my, kto by sa mal cítiť ‚naladený‘ na prijímanie aromatických signálov od ostatných. Toto je dôvod, prečo pánske voňavky obsahujú ženské feromóny a naopak. 

Odkiaľ toto kúzlo pochádza? Chemické zloženie feromónov. 

Najdôležitejšou chemickou zložkou, ktoré majú feromonálnu aktivitu sú dva steroidy: androstenol a androsterón. A tu prichádza ohromujúca správa: muži aj ženy sa zdajú byť lepšie vyzerajúcimi, inteligentnejšími a dôveryhodnejšími, keď sú nastriekaní androstenolom. Prekvapivý fakt je, že existuje feromón, taktiež používaný v parfumoch, ktorý spôsobuje agresiu a je spájaný s dominanciou. Preto, ak chcete získať rešpekt, použite androstenón. 

Feromóny: Názory

Fungujú feromóny? Sú schopné zvýšiť našu atraktivitu?

Na moje veľké prekvapenie sa zdá, že látky používané v parfumoch nemajú stimulujúci efekt na vomeronasálny orgán alebo na nervový systém. Inými slovami, nespĺňajú definíciu feromónov, ktorú máme v mysli. 

Feromóny fungujú ako aromatické atraktanty a to, ako ovplyvňujú ľudí, je pomocou stimulácie čuchových receptorov. Jednoduchými slovami, feromóny nemajú účinok opísaný značkami, ktoré chcú predať svoj parfum. Čo ale ovplyvňujú je samotná vôňa parfumu – zlepšujú ju. Bolo dokázané, že niektoré vône priťahujú mužov/ženy, takže sa používajú v parfumoch. 

Aby som to zhrnula, aj keď feromóny nefungujú ako magický elixír lásky, nikdy nepodceňujte silu vône.

Súvisiace články, ktoré by vás mohli zaujať

Here you can find the related articles with the post you have recently read.